wtorek, 05 września 2023

Archiwum

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wiatraku

Europejskie Dni Dziedzictwa nie pominą naszych lokalnych zabytków! Po raz kolejny zawitają do Wiatraka Polkowickiego. Zapraszamy 10 września, tuż przed Gminnym Świętem Plonów, na bezpłatne zwiedzanie oraz warsztaty tworzenia lalek motanek.

Co roku we wrześniu kraje całej Europy biorące udział w EDD udostępniają do bezpłatnego zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki, a także organizują wydarzenia kulturalnie i edukacyjne. My także, jako Centrum Kultury w Polkowicach, bierzemy udział w tej inicjatywie. W tym roku do międzynarodowej akcji włączył się Wiatrak Polkowicki oraz Pałac w Suchej Górnej  (więcej o tym co dzieje się w pałacu, znajdziesz na stronie: www.ckpolkowice.pl)

10 września będziecie mieli szansę nie tylko bezpłatnie zwiedzić symbol naszego miasta (nie zapomnijcie o pamiątkowym zdjęciu na szczycie) ale też wziąć udział w warsztatach tworzenia dawnych lalek pt. “Motanki – słowiańskie amulety pomyślności i spełniania życzeń”

Motanki to tradycyjne słowiańskie laleczki robione własnoręcznie przez kobiety i dzieci. Miały za zadanie chronić przed złem, przynosić pomyślność, a nawet spełniać życzenia. Podczach bezpłatnych zajęć nauczycie się tworzyć własne lalki motanki z naturalnych materiałów i dowiecie się co nieco o ich symbolice. Nie gwarantujemy spełniania przez nie życzeń, ale przecież w każdej legendzie jest ziarnko prawdy.

Wstęp na warsztaty jest wolny, odbywają się one w godzinach 11:00-13:00.
Na bezpłatne zwiedzanie Wiatraka zapraszamy od 10:00 do 18:00.