Historia Wiatraka Polkowickiego

Historia Wiatraka Polkowickiego
Fot. Artur Opalach

Historia Wiatraka Polkowickiego sięga XIX wieku, kiedy wiatraki stanowiły stały element krajobrazu Polkowic. Sześć, należących do rodzin Weiss, Werner, Schoenaich, Moshack, Buchelt i Muelle, znajdowało się przy drodze wjazdowej od strony Lubina. Cztery kolejne, będące własnością rodzin Krause, Rutsch oraz Obst, ulokowano przy drodze prowadzącej do Głogowa.

Do dziś, spośród licznych w mieście wiatraków, zachował się tylko jeden, znajdujący się przy ul. Młyńskiej. Należał do rodziny Reichel i zbudowano go w latach 80. XIX wieku w miejscu wcześniej istniejącego tu drewnianego wiatraka, który spłonął w 1846 roku. Nowa, kamienna konstrukcja okazała się o wiele trwalsza. Nadzorujący jej powstanie nowy właściciel, Ernest Zimmerling, zainstalował w niej również maszynę parową. W 1911 roku jego syn Paul dokonał rozbudowy wiatraka i doprowadził prąd elektryczny z zakładów Leopolda Wierzejewskiego, czyniąc go pierwszym zelektryfikowanym wiatrakiem w okolicy.

Wiatrak holenderski działał do lat 20. XX wieku. Pomimo licznych planów, obejmujących m.in. uruchomienie w nim działalności gastronomicznej, budynek przez lata stał nieremontowany i niszczał. W grudniu 2015 roku Gmina Polkowice odkupiła go od prywatnych właścicieli. W 2019 roku rozpoczął się remont, w ramach którego naprawiono fasady, zbudowano żelbetonowe schody prowadzące na punkt widokowy oraz zamontowano nowe, 16-metrowe skrzydła. Do budynku dobudowano również pawilon, w którym znajdzie się kawiarnia. Całkowity koszt odnowy Wiatraka wyniósł ok. 9 milionów złotych. Historia Wiatraka Polkowickiego toczy się dalej!

Zapraszamy Was do odwiedzenia Wiatraka oraz znajdującej się w nim wystawy poświęconej historii Polkowic. Czy istnieje do tego lepsze miejsce niż symbol miasta? W naszej ofercie, obok zwiedzania indywidualnego oraz oferty dla szkół, znajdować się będą również działania kulturalno-edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych – nie zabraknie muzyki, spotkań oraz astronomii!

Czy wiesz, że…
budynek Wiatraka jest wpasowany w kierunki świata? Osie symetrii budynku są idealnie równoległe do osi świata.