Historia Wiatraka Polkowickiego sięga XIX wieku, kiedy wiatraki stanowiły stały element krajobrazu Polkowic. Sześć, należących do rodzin Weiss, Werner, Schoenaich, Moshack, Buchelt i Muelle, znajdowało się przy drodze wjazdowej od strony Lubina. Cztery kolejne, będące własnością rodzin Krause, Rutsch oraz Obst, ulokowano przy drodze prowadzącej do Głogowa.
Do dziś, spośród licznych w mieście wiatraków, zachował się tylko jeden, znajdujący się przy ul. Młyńskiej. Należał do rodziny Reichel i zbudowano go w latach 80. XIX wieku w miejscu wcześniej istniejącego tu drewnianego wiatraka, który spłonął w 1846 roku. Nowa, kamienna konstrukcja okazała się o wiele trwalsza. Nadzorujący jej powstanie nowy właściciel, Ernest Zimmerling, zainstalował w niej również maszynę parową. W 1911 roku jego syn Paul dokonał rozbudowy wiatraka i doprowadził prąd elektryczny z zakładów Leopolda Wierzejewskiego, czyniąc go pierwszym zelektryfikowanym wiatrakiem w okolicy.
Wiatrak holenderski działał do lat 20. XX wieku. Pomimo licznych planów, obejmujących m.in. uruchomienie w nim działalności gastronomicznej, budynek przez lata stał nieremontowany i niszczał. W grudniu 2015 roku Gmina Polkowice odkupiła go od prywatnych właścicieli. W 2019 roku rozpoczął się remont, w ramach którego naprawiono fasady, zbudowano żelbetonowe schody prowadzące na punkt widokowy oraz zamontowano nowe, 16-metrowe skrzydła. Do budynku dobudowano również pawilon, w którym znajdzie się kawiarnia. Całkowity koszt odnowy Wiatraka wyniósł ok. 9 milionów złotych. Historia Wiatraka Polkowickiego toczy się dalej!
Zapraszamy Was do odwiedzenia Wiatraka oraz znajdującej się w nim wystawy poświęconej historii Polkowic. Czy istnieje do tego lepsze miejsce niż symbol miasta? W naszej ofercie, obok zwiedzania indywidualnego oraz oferty dla szkół, znajdować się będą również działania kulturalno-edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych – nie zabraknie muzyki, spotkań oraz astronomii!
Czy wiesz, że…
budynek Wiatraka jest wpasowany w kierunki świata? Osie symetrii budynku są idealnie równoległe do osi świata.