Walentynkowa wystawa

Termin: 6 lutego 2024 - 16 lutego 2024

Walentynki Skąd ten zwyczaj?

Jak większość tradycji wywodzi się ono ze starożytności. W Rzymie 15 lutego obchodzono luperkalia, czyli święto płodności poświęcone Faunowi. Gdy zastępowano święta pogańskie chrześcijańskimi, przyjęto, że św. Walenty, który zginął 14 lutego, może godnie objąć pieczę nad świętem budzącej się wiosny i miłości.

Kalendarz chiński informuje, że czeka nas panowanie Drewnianego Smoka. Jego magnetyzm wpłynie na poszukujących szczęścia w miłości, pomyślność w życiu oraz szczęście. Jak mówi chińskie motto „Nie przegap okazji. Czas się nie powtórzy.”

Tymczasem na ziemiach polskich w pierwszej połowie lutego trwały huczne karnawałowe zabawy. Początek roku obfitował w spotkania towarzyskie i liczne przyjęcia w węższym lub szerszym gronie. Sprzyjały one zauroczeniom, zakochaniu i pierwszym spojrzeniom wymienianym przez przyszłych małżonków.

O tych i o wielu innych ciekawostkach dotyczących obchodów walentynkowych na całym świecie dowiecie się z wystawy pt. „Jak obchodzi się święto zakochanych w innych krajach”, która będzie eksponowana w dniach 06-16 lutego w Wiatraku Polkowickim. Dodatkowo każda osoba odwiedzająca w tym czasie Wiatrak, będzie miała możliwość wzięcia udziału w quizie – do wygrania zdjęcie INSTAXEM w walentynkowej scenerii na wieży Wiatraka.

DO POBRANIA:
Regulamin quizu pt. „Jak obchodzi się święto zakochanych w innych krajach”, pdf, 213.34 KB