środa, 18 maja 2022

Archiwum

O Ignacym Paderewskim w Wiatraku

W Polkowicach w najbliższych tygodniach często usłyszymy o Ignacym Janie Paderewskim, polskim pianiście, kompozytorze, działaczu niepodległościowym, mężu stanu i polityku. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego (źródło).

W Wiatraku o Ignacym Paderewskim 17.05.2022 r. opowiadał historyk Miłosz Szymański, a wystawę o tym sławnym, polskim artyście możecie podziwiać nie tylko w drodze na nasz szczyt, ale także na ulicy Paderewskiego. Kolejne wydarzenia już niebawem, szczegóły znajdziecie na stronie Centrum Kultury w Polkowicach.

Projekt „Bohater sztuki i ojczyzny – Ignacy Jan Paderewski” dofinansowany jest ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja „Niepodległość po polsku”.