poniedziałek, 14 listopada 2022

Archiwum

Katarzynki

Koniec listopada większości kojarzy się z Andrzejkami. My zachęcamy do wspólnych obchodów zapomnianych już Katarzynek! Zapraszamy rodziny wraz z dziećmi  23 listopada do Wiatraka Polkowickiego na wspólne odkrywanie zapomnianych obrzędów.

W tradycji ludowej Katarzynki obchodzone był w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Swym charakterem przypominały Andrzejki. W ramach obchodów odbywały się wróżby i zabawy dla młodych mężczyzn, którzy chcieli poznać imię swej przyszłej małżonki.

Zapraszamy do zabawy i wspólnego odkrywania zwyczajów katarzynkowych. Sprawdzimy, jak w czasach naszych prapradziadków i praprababć starano się odsłonić tajemnice przyszłości i zadbać o jej pomyślny przebieg. Wystarczy przyjść 23 listopada do Wiatraka Polkowickiego – zaczynamy o godzinie 16.30. W ramach wydarzenia odbędzie się spacer z latarniami w poszukiwaniu Katarzynek. Na szczycie Wiatraka na uczestników wydarzenia będzie czekać wróżbitka, która podobno zna przyszłość niejednego polkowiczanina.