piątek, 01 lipca 2022

Aktualności

“Wiatrak Polkowicki Edukacyjnie” – podsumowanie oferty na rok 2021/2022

“Wiatrak Polkowicki Edukacyjnie” to cykl warsztatów kierowany do grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli. W ofercie na rok 2021/2022 przygotowaliśmy dla młodszych i starszych uczestników tematy, które miały na celu rozbudzenie w nich zainteresowań historią i sztuką oraz etnografią.

Cykl rozpoczęliśmy w marcu warsztatami „Etnodizajn – historia wzornictwa z folklorem w tle”. Zajęcia przybliżyły dzieciom etnografię i historię regionów Polski wraz z ich charakterystycznymi wzorami folklorystycznymi. Uczestnicy udali się w wirtualną podróż do nowoczesnych dizajnerskich dzieł a potem tworzyli wzory na plecakach inspirowane folklorem.

Na przełomie marca i kwietnia działaliśmy „W rytmie natury i kultury” czyli przybliżaliśmy wiosenne i świąteczne zwyczaje w polskiej tradycji ludowej na tle budzącej się do życia przyrody. Uczestnicy warsztatów podczas krótkiej prelekcji zapoznawali się ze sztuką ludową związaną z tradycjami wielkanocnymi w odniesieniu do etnografii i historii sztuki. Podczas warsztatów tworzyli własne wianki wiosenne, które potem mogli zanieść do domów, aby stały się elementem dekoracyjnym wystroju wnętrza.

W maju i czerwcu zapraszaliśmy na warsztaty pt.: „Jak zostać obraźnikiem – czyli tradycja malowania na szkle” oraz „Z ziemi polkowickiej… Baśnie i legendy” – opowieści inspirowane historią Polkowic. 

Warsztaty rozpoczęły się od zapoznania uczestników z historią malarstwa na szkle oraz poznania najcenniejszych obrazów w zbiorach polskich muzeów, takich jak: „Dama z Gronostajem” Leonarda da Vinci, „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego, „Dziewczyna w ramie obrazu” Rembrandt’a, „Babie lato” Józefa Chełmońskiego oraz „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera. Uczestnicy mieli możliwość zainspirowania się sławnymi obrazami i stworzenia własnych wyjątkowych prac.

Już teraz zapraszamy do udziału kolejne grupy ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkolaki z terenu Gminy Polkowice i nie tylko do udziału w przyszłorocznej edycji zajęć. Szczegóły wkrótce!  Więcej informacji na temat aktualnej oferty warsztatów w ramach cyklu „Wiatrak Polkowicki Edukacyjnie” znajdziecie w zakładce „Oferta dla szkół i przedszkoli”.