wtorek, 28 lutego 2023

Aktualności

Wiatrak Polkowicki Edukacyjnie “Ginące zawody: ceramik-garncarz” (oferta zimowo-wiosenna 2023)

Talerz ceramiczny z motywem kwiatowym

W ramach cyklu Wiatrak Polkowicki Edukacyjnie uczniowie szkół od 09.01.2023 do 27.02.2023 brali udział w warsztatach pod hasłem “Ginące zawody ceramik-garncarz”. Podczas prezentacji uczestnicy poznali światowy fenomen zdobienia m.in. ceramiki bolesławieckiej. Dowiedzieli się również, że Pablo Picasso był nie tylko malarzem, ale także ceramikiem, a swoje talerze przekazał podczas wizyty w Polsce w 1948 r. do Muzeum Narodowego w Warszawie.

W wiatrakowych zajęciach wzięło udział 193 uczniów.

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że początki ceramiki sięgają paleolitu. Ówcześni ludzie wprawnie posługiwali się gliną, a później także szkłem oraz wapnem, tworząc nie tylko naczynia, lecz także figurki czy ozdoby.

Pierwszą manufakturę produkującą wyroby ceramiczne na ziemiach polskich utworzono w Korcu w 1790. W następnych latach powstały wytwórnie między innymi w Baranówce, Wałbrzychu i Tomaszowie Mazowieckim. Podobna fabryka powstała także w Ćmielowie w 1842 roku. Wykonywane przez ówczesne manufaktury produkty odznaczały się jakością i osiągały bardzo wysokie ceny na krajowych i zagranicznych rynkach. Historia polskiej ceramiki została wzbogacona także przez powstałą w roku 1852 fabrykę w Tułowicach. Wytwarzane tam porcelanowe wyroby cieszyły się zainteresowaniem i renomą wśród miłośników szlachetnej ceramiki i do dziś rozchwytywane są przez kolekcjonerów.

Jednak prawdziwy przełom nastąpił w XIV wieku. Wtedy to odkryto, że na terenach miejscowości zwanej Bolesławcem, znajdują się bogate złoża gliny. Oczywiście wykorzystali to ówcześni garncarze, którzy zaczęli wykonywać z niej naczynia. W XVI wieku został utworzony tam pierwszy cech garncarski – od tamtej pory Bolesławiec stał się centrum polskiej ceramiki. Dzieje bolesławieckiej ceramiki są burzliwe i naznaczone okresem zaborów oraz wojnami. Nie przeszkodziło to jednak, aby fabryki nieustannie się rozwijały. Kiedy większość śląskich ziem znalazła się w granicach królestwa pruskiego, w Bolesławcu powstał Wielki Garniec. Jego autorem był Johann Gottlieb Joppeg, a samo naczynie miało pojemność 2000 litrów. Rozsławił on śląskie rękodzieło w całej Europie, a do dziś w tym regionie naczynia kamionkowe określa się jako bunckloki. Nazwa ta pochodzi od ówczesnej niemieckiej nazwy Bolesławca – Bunzlau. Pod koniec XIX wieku w Bolesławcu zaczęła działać Zawodowa Szkoła Ceramiczna i ciągle ulepszano technologię produkcji oraz zdobienie ceramiki.

Źródło: https://glos24.pl