23 listopada w Wiatraku, Kinie, Kawiarni CieKawa oraz Atelier, czyli placówkach Centrum Kultury w Polkowicach, było bardzo magicznie, a to za sprawą wróżb wykonywanych z okazji Katarzynek – wydarzenia zorganizowanego dla rodzin z dziećmi przybliżającego dawne obrzędy i tradycje. Uczestnicy wzięli udział w spacerze z latarniami, odwiedzili określone punkty w mieście, w których poznali zwyczaje związane z tym świętem, a na koniec wrócili do Wiatraka, aby tam, na samym szczycie wysłuchać wróżby czarownicy Kasi. Podobno wiedźma obłaskawiona pierniczkami “katarzynkami” przepowiadała tylko dobre i miłe rzeczy.
Katarzynki to polski zwyczaj świąteczny, obchodzony przez kawalerów odpowiednik andrzejek. Katarzynki były obchodzone w nocy z 24/25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w tym czasie odbywały się wróżby matrymonialne młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki, wróżby te były głównie związane ze snami.
Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza.
Zwyczaj Katarzynek został stopniowo wyparty i zapomniany przez zwyczaj Andrzejek. Pojawił się się po raz pierwszy na ziemiach polskich w XVI wieku. Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Niegdyś zwyczaj przeznaczony był tylko dla niezamężnych dziewczyn, ale obecnie jest to niezobowiązująca zabawa gromadząca młodzież obojga płci. W kościołach chrześcijańskich Katarzynki odbywają się w niedzielę poprzedzającą 29 listopada.
Źródło: www.historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com