Oprowadzanie po ścieżce biograficznej o Ignacym Janie Paderewskim

Termin: 19 maja 2022

Zapraszamy na oprowadzanie po ścieżce biograficznej o Ignacym Janie Paderewskim zakończone odsłuchaniem koncertu tego wyjątkowego artysty w budynku Wiatraka Polkowickiego.

Zwiedzanie z przewodnikiem, zapisy pod nr telefonu: 535 181 826. 19 – 25 majaul. Paderewskiego/Wiatrak Polkowicki (w każdy wtorek i czwartek).

Głównym celem projektu pn. „Bohater sztuki i ojczyzny – Ignacy Jan Paderewski” jest krzewienie wśród mieszkańców Polkowic roli twórczości artystycznej i działalności politycznej Ignacego Jana Paderewskiego. Zadaniem projektu jest wsparcie postaw patriotycznych oraz kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego. Zachęcamy do zapoznania się z jego postacią oraz jego wielotorową działalnością jako kompozytora i pianisty a zarazem polityka, wielkiego męża stanu czy wreszcie hojnego filantropa. Jego twórczość artystyczna, polityczna i ludzka wyróżniła Paderewskiego z pośród grona największych osobowości świata kultury i polityki pierwszej połowy ubiegłego wieku nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wspomnieć tu możemy słynną Paddymanię, która zaistniała w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX. Było to zjawisko zbiorowej obsesji postacią Ignacego Jana Paderewskiego. PADDYMANIA objawiała się m.in. histerią na widok pianisty czy też ogromnym zainteresowaniem mediów jego życiem prywatnym. Zapraszamy do odkrywania tej niezwykłej postaci!

Szczegółowy program wydarzeń w ramach projektu „Bohater sztuki i ojczyzny – Ignacy Jan Paderewski” dostępny na stronie Centrum Kultury w Polkowicach.

Projekt dofinansowany jest ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja „Niepodległość po polsku”.